Derince Belediyesinde Verimlilik Artırma Projesi

03.04.2011

MİKS Gelişim uzmanlarının eşliğinde Derince Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde Verimlilik Artırma Projesi (VAP) başlatıldı. Proje Koordinatörlüğünü Sn. Celal Bayraktar yürütüyor.

Projede Japon Yönetim Teknikleri uygulanmaktadır. Süreç Analiz yöntemlerinden olan Maki Gami ve uygulaması ile başlayan projede Fen İşleri Müdürlüğünün "kademe" süreci ele alınarak süreç kayıpları tespiti yapıldı. Bu kayıplardan bazıları için Yine Japon sorun çözme tekniği olan Kaizen ekipleri kuruldu ve çalışmalara başlandı. Ekipte yer alacaklara Problem Çözme Teknikleri eğitimi verildi.

Çalışma alanlarının tertip ve düzeninin sağlanması, devamlılığı ve çalışma veriminin artırılması için geliştirilen bir diğer Japon yönetim tekniği olan "5S" eğitimi ve saha uygulamaları başlatıldı.

Eğitimlerin başlamasından önce Ön Değerlendirme sunuşunu izleyen Derince Belediye Başkanı Sn. Dr Aziz Alemdar çalışmalara tam destek verdiğini belirten bir konuşma yaptı. Türkiye'de belediyelerde belki de ilk defa yapılan bu çalışmalar sayesinde vatandaşlara daha etkin hizmet verebileceklerini, belediye çalışanlarının yetkinliklerinin artacağını ve çalışma şartlarının daha iyiye gideceğini belirtti.

Eğitimlere ve takım çalışmalarına Fen İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sayın Osman Ergin ve Fen İşleri Müdürü Abbas Bayrak baştan sona kadar katılarak projede önemli bir liderlik örneği gösterdiler.

Eğitimlere tüm Fen İşleri çalışanlarının yanı sıra Park ve Bahçeler Müdürü Esra Kam ve personeli de katıldı.

Resimler

Derince Belediye Başkanı Sn Dr Aziz Alemdar ve Başkan Yardımcısı Osman Ergin VAP açılış konuşmasında.
İlk Gün Yapılan Maki Gami eğitimine katılanlar Başkan Dr Aziz Alemdar ile hatıra fotoğrafı çektirdi
Eğitimler ilgi ile izlendi
Maki Gami uygulaması yapıldı
Bakım ve Onarım sorumlusu Ziya Alkın ve VAP Koordinatörü Celal Bayraktar 5S ekibi ile “ayıklama” uygulamasında
Başkan yardımcısı Osman Ergin ve Fen İşleri Müdürü Abbas Bayrak Kaizen çalışmasında.

Created by YBS