Maki Gami Süreç Analiz Tekniği

Kelime kökeni Japonca ‘dır ve rulo kağıt anlamına gelmektedir. Bu teknik işletmelerin süreçlerini, duvarlar boyu kağıtlara döşeyerek, öncelikli olarak görünür hale getirmeyi sağlar.

Bu yöntemden amaç; süreçlerinizde yer alan kayıpları görünür kılmak ve iyileştirmelere nereden başlayacağınıza ışık tutmaktır.

Özellikle yapmış olduğunuz bir işi, projeyi, kısacası bir sürecinizi, ilk aşamasından son aşamasına gelinceye kadar, işlerin tamamlanmasına kadar geçen süresi boyunca incelediğinizde, zamanınızın büyük kısmını çok basit nedenlerle boşa harcadığınızı kolaylıkla görebileceksiniz. Hatta bazı işleri tekrar tekrar yaptığınızı ya da sürecinizde gerekli olmayan bir sürü farklı işleri yaptığınızı farkedeceksiniz. Tüm bu farkındalıkların yanı sıra; mevcutta, bugüne kadar süregelen iş yapış tarzınızın yanlış olduğunu  da görebileceksiniz.

Özetle sürecinizi duvarlar boyu kağıtlara çizerek, iş adımlarınızı ve iş yapış yöntemlerinizi sorgularken aynı zamanda bu işleri yaparken ne türde kayıplar olduğunu görsel olarak izleyebilme fırsatı elde edeceksiniz.

Hizmette fark  yaratmanın bir yolu da hız olduğundan; süreçlerinizde yer alan kayıpların hangilerinin üstüne giderek hızlanma sağlamanız gerektiğine, kayıplarınızı kağıt üstünde kolaylıkla görerek, karar verebileceksiniz.

Maki Gami Eğitimi süreçlerinizi ve kayıplarınızı görmeniz için kolay bir yöntem sunarken, uygulama örneği yardımıyla iş alanlarınıza bu yöntemi kolaylıkla adapte edebilmeniz için katkı sağlayacaktır.

Maki Gami Uygulayarak Ne Kazanacaksınız?

 1. Süreçleriniz nasıl işliyor?
 2. Almış olduğunuz bir işi nasıl tamamlıyorsunuz?
 3. Çalışanlarınızın çalışırken bakış açısı nedir?
 4. Kayıplarınız (bekleme, stok, fazla eleman, arıza, malzeme arama, malzeme eksikliği, gereksiz iş adımı vb) neler?
 5. En büyük zaman kaybını nerede ve neden yaşıyorsunuz?
 6. İletişim zafiyetleriniz nerelerde?
 7. Öncelikli iyileştirme konunuz hangisi olmalı?
 8. Sahip olmanız gereken doğru iş adımı ve uygulamaları nasıl olmalı?
 9. Bunları gerçekleştirebilmek için neler yapılmalı?

sorularını cevaplayarak nasıl daha iyi bir kuruluş olacağınızı görme fırsatı elde edeceksiniz.

İlave olarak ;

 1. Düzensiz ve zaman zaman ortaya çıkan bir iş akışını analiz ederek sürekli, hızlı ve doğru  bir akış haline getirilmesi sağlamanın yanı sıra;
 2. Süreçlerinizdeki israfları ortadan kaldırmak üzere önce israflarınızı görmeyi öğreneceksiniz.
 3. İsraf olduğu net olan işleriniz iş akışınızda yer almamalıdır. İsraflar yapılması gereken işin bir parçası değildir ve tasarım prosesinin amacı bunları yok etmektir. İsraf adımlarını derhal dışarı atma yaklaşımına “kağıt üstünde kaizen” diyoruz. Çünkü henüz kağıt üzerindeyken bazı israfları yok ediyorsunuz.
 4. Bu çalışmamız, yöneticilere, mühendislere, üretimle ilgili birimlere, tedarikçilere değeri görmeyi, değeri israftan ayırmayı ve israftan kurtulmamız gereken hususları nasıl belirlediğimizi göstermektedir.
 5. Makigami çalışması akış içindeki her bir prosesi tanımlamamıza, organizasyonun karmaşıklığı içinden onları (proses adımlarını) çekmemize ve tüm değer akışını yalın prensiplere göre yeniden şekillendirmemize imkan vermektedir.
 6. Katma değer yaratan ve yaratmayan faaliyetlerin bütününü görmeyi sağlamaktadır
 7. Değer akışı boyunca oluşan malzeme ve bilgi akışını görmenize ve anlamanıza yardımcı olan bir “Kağıt kalem” tekniğidir.

Maki Gami Eğitimi

28.07.2017

Yazar: Kadriye AYMELEK

Created by YBS